Alija Sirotanović 1975. godineČovjek kome je rad bio način življenja, legenda koja je inkarnacija običnog čovjeka, gorostas pitoma pogleda i golubijeg, ali junačkog srca, koji je zauvijek obilježio jedno vrijeme dajući herojski obol sjetnoj rudarskoj duši.
Udarnici s maršalom Jugoslavije Josipom Brozom Titom - Nikola Škobić i Alija SirotanovićNa savjetovanju sa stručnim osobljem Rudnika i kopačima, koje je održano u julu 1949. godine, kopač Alija Sirotanović je predložio da se njegovoj brigadi omogući rad na tri radilišta i dao obavezu da će premašiti rekord čuvenog sovjetskog rudara Stahanova. Prijedlog je prihvaćen, a Alijina brigada je već sutradan, 24. 7. 1949. godine, počela sa obaranjem rekorda. Predsjednik komisije koja je kontrolisala rad objavio je:
'Alija Sirotanović je, sa svojih osam komorata za osam sati rada iskopao 152 tone ugljena (253-ja kolica ili 15 željezničkih vagona čistog uglja), prebacio normu za 215%, srušio dotadašnji rekord Stahanova za 50 tona i postigao svoj svjetski rekord u iskopu ugljena.'
Alija Sirotanović na Trtorićima Alija Sirotanović sa Hamdijom Pozderac Alija Sirotanović i Dragutin Kosovac
U razgovoru sa Botić Ćamilom, saznajemo da ovo herojsko vrijeme pamte i, od Ćamila nešto mlađi rudari, Ivica Matić i Šaban Jusić, koji su, zajedno sa ostalim članovima grupe Alije Sirotanovića, obarali svjetski rekord rusa Stahanova u Jami I.
Svečana rudarska uniforma najbolje pristaje heroju rada Alija Sirotanović svojim prisustvom uveličavao je svaki skup Alija Sirotanović na radnom sastanku u društvu funkcionera opštine Breza
Edhem Botić, prvi udarnik, snimljen u vojsci 2. 1. 1915.Svjetski rekord Alije Sirotanovića kruna je uspjeha i svih njegovih prethodnika koji su već od 1945. godine proglašavani udarnicima, a među njima i prvi udarnik proglašeni u Rudniku, Edhem Botić, a zatim i Stijepo Vidović i Ćamil Kamenjaš.
I sam Ćamil Botić, najstariji živi rudar, prvi put je proglašen udarnikom 1947. godine, a u naredne dvije godine proglašavan je udarnikom rada preko petnaest puta.
U herojskom oreolu Alije Sirotanovića su i zvjezdice svih njegovih komorata, svih udarnika koji su utkali svoju mladost u žar mrkog uglja iz našeg rudnika, koji će za sva vremena grijati srca budućih generacija i podsjećati ih na sve naše udarnike i heroje.
Na prvog udarnika, Edhema Botića, pa sve do Alije Sirotanovića, udarnik 12 puta, Nikole Škobića, udarnik 12 puta, Stjepe Vidovića, udarnik 9 puta, Franje Špoljarića, udarnik 8 puta, Vejsila Jusića, udarnik 8 puta, Ibre Kulića, udarnik 3 puta i brojnih znanih i neznanih rudara, lica pokrivena ugljenom prašinom, a smjela pogled u kome se ogleda sjetna rudarska duša.
|